17. - 19. 5. 2019, Česká Lípa

Nehrajte florbal valaškou

Abyste si správně vybrali svou novou hůl, potřebujete vědět, podle jakých parametrů ji zvolit. Důležité jsou především tři vlastnosti – délka florbalové hole, tvrdost florbalky a materiál, ze kterého je hokejka neboli shaft vyrobena.

Délku florbalové hole vybírejte podle výšky postavy, zpravidla by měla hokejka i s čepelí dosahovat k pupíku.  Přesnou délku vaší nové hole vám například pomůže vybrat tabulka na stránkách e-shopu SportObchod.cz.

Tvrdost florbalky určuje koeficient průhybu celé rukojeti při zatížení 30 kilogramy. Průhyb (flex) se uvádí v milimetrech a jeho hodnotu najdete na každé holi. Čím je hůl tvrdší, tím je hodnota koeficientu nižší. Pro začínající hráče jsou vhodné měkké až středně tvrdé florbalové hole s hodnotami tvrdosti 27-30 mm. Tyto florbalky v sobě kombinují dostatečnou pružnost pro snadné ovládání i razantnost pro tvrdé střely.

Důležitým prvkem při zvažování nákupu hole je také materiál. Florbalky se vyrábějí ze sklolaminátu, kompozitu a karbonu. Sklolaminátové hole patří k těm nejzákladnějším a nejlevnějším modelům a jsou vhodné pro seznámení se s florbalem. Tento materiál je lehký a pevný, ale křehký. Kompozit je vhodný pro juniory nebo příležitostné hráče a vydrží o něco víc. Je lehký a pružný, pro tvrdě hrající florbalisty je však málo odolný. Nejpoužívanějším materiálem je karbon. Ten vyniká odolností a nízkou hmotností, ale také pružností, pomalu stárne a dobře tlumí zpětné nárazy.

 

Špičková florbalová hokejka Salming Quest2 KickZone TipCurve

 

Nezapomeňte také zvolit správné zakřivení hole. Zpravidla bývá stejné jako u klasické hokejky a pro snazší určení se uvádí, kterou ruku máte při hře dole. Máte-li například levou ruku dole, čepel hole je zakřivená doprava.